Mieszkasz w Namysłowie i pracowałeś za granicą w Norwegii, Holandii albo Niemczech ?
Zapraszamy do Namysłowa

Niemcy, z wielu powodów, są bardzo popularnym wśród Polaków celem emigracji. Nawet przed ostatecznym otworzeniem niemieckiego rynku pracy dla Polaków, było nas tam wielu, a dzisiaj jest jeszcze więcej. Bardzo wiele osób zastanawia się teraz nad tym, czy odzyskanie podatku z Niemiec jest możliwe. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że to specyficzne państwo, a więc siłą rzeczy nic nie jest tam oczywiste…

Faktycznie – zwrot podatku z Niemiec, w odróżnieniu od Norwegii, Holandii czy Wielkiej Brytanii, nie jest taki łatwy. Niemiecka biurokracja jest legendarna, chociaż wydaje się, iż nie stanowi ona dla Niemców poważnego problemu. W skrócie – odzyskanie podatku jest jak najbardziej możliwe, jednakże można starać się tylko i wyłącznie o zwrot nadpłaconego podatku. Jeżeli pracodawca odprowadzał za nas zawyżone zaliczki na podatek, nie powinniśmy mieć najmniejszego problemu ze zwrotem należnych nam pieniędzy. Średnia kwota jaką dostaje Polak za rozliczenie podatku z Niemiec to 700 euro, a więc jak widać, mówimy o całkiem sporych kwotach.

Aby ubiegać się o zwrot podatku, trzeba złożyć we właściwym Urzędzie Skarbowym zeznanie podatkowe, a następnie uzyskać dokument o nazwie Einkommensteuerbescheid. Decyzja – na wniosek podatnika, zostanie wydana w stosownym czasie przez niemiecki urząd skarbowy, następnie pieniądze zostaną przesłane na konto bankowe. Musimy poczekać na to od 4 do 6 miesięcy. Czas rozliczeń podatkowych w Niemczech wynosi 4 lata.